İçerideki köstebeklerden kurtulmak

6 Ocak 2023 Cuma, Yeni Akit

Afganistan’da işgalin sonlandırılması için yıllar süren mücadele verildi. Sonunda işgalciler çekilip gittiler. Ancak içeride, ülkeye onlar gibi büyük zararlar veren birtakım hasta ruhlu köstebeklerle uğraşmak da basite alınabilecek bir şey değil.

Afganistan’ın güvenlik güçleri son birkaç gündür, IŞİD’in karanlık güçlerinin yerlerini tespit ederek onları tasfiye etmek amacıyla kapsamlı bir mücadele yürütüyor.

IŞİD, 2022 sonlarına doğru Afganistan’da gerçekleştirilen muhtelif silahlı saldırıların ve bombalama eylemlerinin sorumluluğunu üstlendi. Bu saldırılarında Afganistan güvenlik güçlerinin yanı sıra, Çinli iş insanlarının kaldığı bir oteli, Kabil’deki Rusya ve Pakistan büyükelçiliklerini hedef almışlardı.

Tabii IŞİD’in, işgal güçlerinin ülkeden çekilmesinden sonra gerçekleştirdiği saldırılar sadece 2022 sonuna doğru gerçekleştirdiklerinden ibaret değil. Ondan önce de birçok saldırısı oldu.

Bunların belki en vahşice ve en sarsıcı olanı da 30 Kasım 2022 tarihinde gerçekleştirilen ve Samangan vilayetinin merkezi durumundaki Aybek şehrinde kız öğrencilerin devam ettiği Cihadiye Medresesi isimli bir dini okulu hedef alan bombalama eylemiydi. Bu saldırıda çoğunu ergenlik çağının altındaki kız çocukların oluşturduğu 25 kişi hayatını kaybetmiş, 30 kişi de yaralanmıştı. Polis ve istihbarat eylemin arkasında IŞİD’in bulunduğunu açıklamıştı.

İşgalci askerlerin ülkeyi terk etmesi için tahliye işlemlerinin hızlı bir şekilde devam ettiği sırada da Afganistan’ın başkenti Kabil’deki Uluslararası Hamid Karzai Havaalanı’nın civarında iki büyük intihar saldırısı gerçekleştirilmişti.Yüzlerce insanın hayatını kaybettiği veya yaralandığı bu eylemleri IŞİD'in bölgedeki yapılanmasını oluşturan ve kendini güya “İslam Devleti – Horasan Vilayeti” diye isimlendiren eşkıya çetesi üstlenmişti.

Bu örgütün gerçekleştirdiği eylemlerin hiçbirini İslam’la irtibatlandırmak, sahiplenmek ve onaylamak asla mümkün olamaz. Örgüt zaten bulunduğu her yerde en başta hak ve özgürlük için yürütülen haklı ve meşru mücadelelere arkadan darbe vurarak zarar verdi. Irak’ta Amerikan işgaline karşı sürdürülen mücadeleyi arkadan vuran ve haklı direnişin imajını yıpratma amacına yönelik kara propaganda çalışmalarına malzeme yetiştiren örgüt bu örgüt oldu.

Suriye’de Baas zulmünün son bulmasını isteyenleri ve bunun için mücadele edenleri mürted olarak nitelendirip sonra da; “mürtedlere karşı savaş müşriklere karşı savaştan önce gelir” diyerek saldıran, böylece rejim güçlerinin rahatlamalarını sağlayan, kuzey bölgede muhaliflere vahşice saldırıp onlardan aldığı bölgeleri sonra PKK militanlarına teslim eden bu örgüt oldu.

Yemen’de, Somali’de, Libya’da, Tunus’ta, kısacası İslâm dünyasının her yerinde küresel emperyalizmin işlerini kolaylaştıran ve İslamî faaliyetlere ise sadece zarar veren saldırılar gerçekleştirirken kendini “küresel cihad hareketi” olarak isimlendirme gibi bir arsızlık yapmaktan çekinmedi.

Şimdi de Afganistan’ın toparlanmasını, bu ülkede barış ve istikrarın sağlanmasını engellemek, yeniden yapılanma çabalarını dumura uğratmak için çalışıyor.

Aslında uzaktan kumanda edilmeye son derece müsait bu tür karanlık örgütler küresel emperyalizmin çapulcularından başka bir şey değildir. Ama kendilerini “küresel cihad hareketi” olarak isimlendirmek suretiyle gençlerin heyecanlarını istismar etmeyi başarabilmektedirler. Hele bir de tekfirci zihniyetleriyle, kendilerinin dışındaki herkesi dışlayabilmeleri ve onların tümüne karşı savaşmak gerektiği anlayışını yanlarına çektikleri kişilere telkin etmeleri onların daha da tehlikeli olmalarını sağlamaktadır.

Afganistan şimdi işgalden kurtuldu ama işgalin son bulduğu tarihten bu yana, işgalcilerin köstebeklerinden kaynaklanan sorunla uğraşıyor. Bizim tahminimize göre küresel emperyalizm, Irak ve Suriye’de yaptığı gibi Afganistan’da da sahnede bu örgütü hedefe yerleştirirken arka kapıdan onu silahlandırmak suretiyle ülkenin huzur ve istikrara kavuşmasını engellemeye çalışıyor.