Sudan’da ve Lübnan’da gösteriler

2 Temmuz 2021 Cuma, Yeni Akit

Sudan’da gayri meşru darbe yoluyla iktidarı ele geçirenlerle ittifak sağlayarak hükümet kuran kadro bugünlerde halkın ciddi tepkileriyle karşı karşıya kalmaktan dolayı sıkıntılı.

Bundan iki yıl önce, 3 Haziran 2019 tarihinde henüz darbecilerin sivil liderlerle ittifak sağlayamadığı sırada, genelkurmay başkanlığının önünde gösteri düzenleyenlere askerlerin saldırıda bulunması sonucu gerçekleştirilen ve en az yüz kişinin öldürüldüğü katliamın yıldönümünün ardından hem bu olayların anılması hem de ülke ekonomisinin kötüye gitmesine tepki amacıyla bazı gösteriler düzenlendi.

30 Haziran Çarşamba günü göstericilerin başkent Hartum’da Başkanlık Sarayı’na doğru ilerlemek istemesi üzerine emniyet güçleri göstericilere şiddetle müdahale etti.

Aynı tarihte bir başka önemli gösteri de Hartum’un bitişiğindeki Omdurman şehrinin merkezinde gerçekleştirildi. Göstericiler geçiş hükümetinin istifa etmesini ve devrimin çizgisinin düzeltilmesini isteyen sloganlar attılar. Hükümete bağlı güvenlik güçleri buradaki olaylara da müdahale etti ve bazı kişileri gözaltına aldılar. Gözaltına alınanlar arasında olayları izlemeye çalışan basın mensupları da vardı. Güvenlik görevlileri göstericileri dağıtmak amacıyla göz yaşartıcı gaz bombaları da kullandılar.

Sudan’daki Meslek Kuruluşları Birliği, emniyet görevlilerinin sivil eylemlere müdahalede bulunmasına ve şiddete başvurmasına tepki göstererek bunun insanların ifade özgürlüğünü kısıtlama ve engelleme çabası olduğunu dile getirdi.

Anlaşıldığı kadarıyla Sudan halkı, Arap dünyasındaki dikta rejimleriyle iş birliği yaparak ve ABD’yi memnun etmek için işgalci siyonist rejimle ilişkileri normalleştirerek uluslararası platformda konumunu güçlendirme ve böylece ekonomisini düzeltme politikasında beklediğini elde edebilmiş değil. Siyonist işgalcilerle ilişki içine girmeme konusunda Sudan’ın yıllardan beri sahip çıktığı ilkeden tamamen vazgeçmesine ve bu konuda hükümetin halkının çizgisinden tamamen uzaklaşmasına rağmen karşılığında, ekonomik durumunu iyileştirme konusunda elde ettiği hiçbir şey olmadı. Bunun diplomatik alanda durumunun iyileştirilmesi konusunda da kendisine sağlayacağı hiçbir şey olmayacaktır ve Sudan hükümeti bu politikasından dolayı sadece kaybeden olmaya devam edecektir.

Siyaset ve diplomasi alanındaki yanlış kararlara ek olarak ekonomide de devam eden kötüleşme belki toplumsal tepkilerin devam etmesine ve yarı cunta hükümetinin siyasi iktidarı sürdürmekte zorlanmasına sebep olabilir.

Sudan’da bu olaylar yaşanırken bir yandan Lübnan’da da yine ekonomik sıkıntıların çözülememesinden dolayı olaylar devam ediyor. Bu ülkede hükümet kurmakla görevlendirilen Sa’d El-Hariri yeni hükümeti kurmayı başaramadı. O yüzden mevcut hükümet biraz kendini iğreti gibi görüyor. Bu da ülkede siyasi istikrarın sağlanmasının önünde engel teşkil ediyor. Koronavirüs salgınının sebep olduğu ekonomik kayıplara ek olarak Beyrut limanında meydana gelen patlamanın yol açtığı yaralar ise henüz sarılabilmiş değil. Sarılması da belki yıllar alacak. Bunun yanı sıra ülke yıllar süren iç savaşın ardından yeniden yapılanma döneminde büyük miktarlarda borç yükü altına girmişti. Aslında o dönemdeki borçlanmanın ülkenin geleceğini de rehin alacağı tahmin ediliyordu.

Ekonomik sıkıntıları aşmakta zorlanan hükümet petrol ürünlerine yeniden zam yapmak zorunda kaldı. Tabii petrol ürünlerine yapılan zam ekonominin bütün sektörlerini etkiliyor. Son dönemde Lübnan lirasının değerinde ciddi miktarda düşüş insanların sabit gelirlerinin piyasadaki karşılığının iyice azalmasına neden oldu.

Gelişmeler ülkede siyasi istikrarsızlığın ve ekonomik sorunların devam edeceğini gösteriyor. Aslında bu şartlar karşısında siyasi partiler de hükümete girmeye çok istekli değil. Çünkü mevcut şartlarda hükümete ortak olmak ağır bir yükün altına girmek anlamına gelecek. Kimsenin bu yükün altından kalkabileceğinin güvencesi yok. O yüzden Lübnan’da da gidişat ne yazık ki çok ümit verici değil.