Erbil’e füze saldırısı

20 Şubat 2021 Cumartesi, Yeni Akit

15 Şubat Pazartesi akşamı yerel saatle 21.30 civarında Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) başkenti Erbil şehrinin, Amerikan üssünün de bulunduğu uluslararası havaalanına ve çevresine füze saldırıları düzenlendi. Verilen haberlerde saldırıda en az 14 adet füze fırlatıldığının tespit edildiği belirtildi. Bu füzelerden dört tanesinin hava üssünün bulunduğu alana ancak birçoğunun da civarındaki meskun bölgelere düştüğü belirtildi.

Hava üssünün bulunduğu alana düşen füzelerin bir sözleşmeli sivil elemanın hayatını kaybetmesine, 1’i Amerikan askeri 8 kişinin de yaralanmasına sebep olduğu, yaralılardan birinin durumunun da ağır olduğu bildirildi.

Yerleşim alanlarına düşen füzeler maddi hasara ve bazı yaralanmalara neden olduysa da herhangi bir can kaybı yaşanmadı.

Saldırıdan sonra Erbil Uluslararası Havaalanı seferlere tamamen kapatıldı ve ertesi günün sabahına kadar da kapalı kaldı.

IKBY güvenlik teşkilatından ilk yapılan açıklamalarda saldırının Kerkük’ün Dubiz ilçesi yakınlarında bir yerden fırlatıldığının tespit edildiği belirtildi ve saldırıyı Haşdi Şabi’nin gerçekleştirdiği iddia edildi.

IKBY Başbakanı Mesrur Barzani saldırıyı şiddetle kınayarak olay hakkında derhal bir soruşturma başlatılması talimatı verdi.

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih de yaptığı açıklamada saldırının “tehlikeli bir girişim” olduğunu dile getirerek, bu saldırının ülkenin güvenliğini korumaya yönelik ulusal çabaları hedef alan bir terör eylemi olduğuna dikkat çekti.

ABD Dışişleri Bakanlığı da saldırı sebebiyle tepkilerini dile getirdi ve olayın gün yüzüne çıkarılmasını istedi.

Saldırıınn Haşdi Şabi tarafından gerçekleştirildiğine dair iddialar ve hedef alınan Amerikan üssünün daha önce de Kasım Süleymani’nin öldürülmesine karşı İran tarafından gerçekleştirilen intikam saldırılarında hedef alınan yerlerden biri olması sebebiyle İran’ı töhmet altına sokan birtakım değerlendirmeler ve yorumlar da yapıldı. Ancak İran kendisine yöneltilen ithamları kesin bir şekilde reddederek saldırıyla hiçbir ilgisinin olmadığını dile getirdi.

Irak Başbakanı Mustafa El-Kazımi saldırının IKBY sınırları içinde kalan bölgeden gerçekleştirildiğine dikkat çekti. Bununla birlikte Kürdistan Bölgesi makamlarıyla ortak soruşturma komisyonu kurularak saldırıların arkasındaki kişi veya tarafların açığa çıkarılacağını belirtti.

Saldırının arkasında kimlerin olduğu henüz kesin değil. Ancak irtibatlı olabileceğinden söz edilen Haşdi Şabi’nin, Irak parlamentosunda kabul edilen bir yasaya binaen Irak Cumhurbaşkanı’nın kararıyla 19 Kasım 2016’da Irak silahlı kuvvetlerine dahil edildiğini belirtelim. Fakat örgütün ülkenin silahlı kuvvetlerine dahil edilmesi, kendi iç yapısını dağıtmasını ve ordu içinde erimesini sağlamadı. Kendi örgütsel yapısını korumaya yine bir şekilde devam etti. Ama bir yandan da ülke ordusu üzerinde etkin bir güç haline gelmek için önemli makamları ele geçirme çabaları yürüttü. Ayrıca ordu içinde bir Özel Kuvvetler Bölümü oluşturarak, bu alanda eğitim çalışmalarında bulundu.

Erbil’in uluslararası havaalanına ve meskun bölgelerine yönelik füze saldırılarının arkasından bu örgütün çıkması durumunda bu onun, bir paramiliter güç olarak örgütsel yapısını koruduğunu, orduya dahil edilmesini gerçekte orduya karışmak için değil kendi yapısına bir yasal çerçeve oluşturmak için değerlendirdiğini açığa çıkaracaktır. Ayrıca böyle bir şeyin kesinlik kazanması Irak’ta devletin silahlı güçlerinin, yerine göre ülkenin güvenliği açısından tehdit oluşturabilecek unsurları da içinde barındırdığını ve himaye ettiğini ortaya koyar. Çünkü Cumhurbaşkanı ve başbakan başta olmak üzere Irak’ın birçok önemli devlet yöneticisi bu saldırının ülkeyi kaosa sürükleme girişimlerinin bir parçası olduğuna dikkat çekti.

Erbil’e düzenlenen son füze saldırısı, Irak’ta güvenlik mekanizmasının tam oturmadığını, kontrol edilemeyen birtakım unsurların sahada varlığını sürdürdüğünü ve yerine göre tehdit oluşturabildiklerini göstermesi açısından dikkat çekicidir.