İhanetçilerin ihaneti işgalciyi cesaretlendiriyor

30 Ekim 2020 Cuma, Yeni Akit

Arap dünyasındaki ihanet yönetimlerinin işgalci siyonist katillerle ilişkileri normalleştirme konusunda birbirleriyle yarışa geçmeleri işgal yönetimini Filistinlilere zulüm ve haksızlık konusunda daha da cesaretlendiriyor.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), kendisinin işgal rejimiyle ilişkileri normalleştirmeyi kabul etmesinin bu rejimin Batı Yaka'yla ilgili ilhak kararını iptal etmesini sağladığını iddia etmişti. Oysa bunun doğru olmadığını bizzat siyonist işgal yönetimi dile getirdi ve "ilhak planı"nı bazı siyasi hesapların hatırına sadece askıya aldığını dile getirdi. Son olarak ABD yönetiminin işgal rejimiyle bilimsel işbirliği anlaşmasını, Filistin'in Batı Yaka bölgesinde gasp edilmiş araziler üzerine kurulu yahudi yerleşim merkezlerini de kapsayacak şekilde genişletme ve bu konudaki sınırlamaları kaldırma kararı alması ABD'nin işgal rejimine, ilhak planının önünü açma ve bu planı tedrici bir şekilde hayata geçirme imkanı vermek için sinsi bir politika uyguladığını gözler önüne sermiştir. ABD'nin kararı BAE'nin iddiasının tamamen gerçek dışı olduğunu ve Filistin davasına ihanet politikasının üstünü örtme amacı taşıdığını da ortaya koymuştur.

Arap dünyasındaki işbirlikçi rejimlerin ilişkileri normalleştirme anlaşmaları imzamalarının veya bunu kabul etmelerinin işgalcileri Filistinlilere zulüm konusunda cesaretlendirdiğini ortaya koyan birçok önemli gelişme olmuştur. Bunlardan biri de işgal yönetiminin, Filistin özerk yönetiminin Filistinli esirlerin ailelerine ödeyeceği maaşlara el koyma konusundaki kararını artık ertelemeyeceğini ve Ocak ayından itibaren onlara yapılan tüm ödemelere el koyacağını açıklamasıdır.

İşgal yönetimi Filistin özerk yönetiminden daha önce Filistinli şehit ve esir ailelerine herhangi bir maaş ödememesini istemiş, aksi takdirde onlara ödenen maaşların karşılığında paranın vergilerden kesileceğini bildirmişti. Özerk yönetim maaşların bir kısmını kestiyse de yine kısmen ödemeye devam edince işgalci vergilerde kesinti yapmaya başladı. Ne yazık ki, işgal rejimiyle şimdiye kadar imzalanan anlaşmalar Filistin özerk yönetimine gümrük vergilerini alma imkanı vermiyor. Bunları işgalci topluyor ve kafası estiğinde de kesinti yapabiliyor.

İşgal rejiminin vergilerde kesinti yapması bir dönem Filistin özerk yönetimiyle işgal rejimi arasında soruna neden olmuş ve Mahmud Abbas paralarının tümü verilmediği takdirde hiçbir şeyi kabul etmeyeceğini açıklamıştı. Ancak bu konudaki pazarlık işgalciyi hizaya sokamadı. Çünkü o kendini güçlü hissettiği zaman sürekli üste çıkma eğilimindedir. Ondan hukuka riayet edeceğini beklemek boşunadır. Bu yüzden Filistin'deki direniş grupları Filistinlilerin haklarını almalarının tek yolunun işgale karşı direniş olduğu konusunda ısrar etmektedirler.

İşgal rejimi esirlere maaş ödenmesini engellemek için bu kez onların banka hesaplarına yatırılarak veya bir başka yoldan ödenecek maaşlarına el koyma kararı almıştı. Bunun için bankalara da talimatlar göndererek, bunlara uymamaları durumunda kendilerine ceza verileceğini bildirdi. O yüzden Filistin bankaları bile birkaç aydan beridir esirlerin ailelerinin banka hesaplarının çoğunu kapattı.

Şimdi de işgalci siyonist yönetim, esirlere ödenen maaşlara el koyma kararını uygulama işini artık ertelemeyeceğini ve Ocak ayından itibaren başlatacağını bildirdi. Bu konudaki haberler siyonistlerin medya organlarında yayınlandı.

Öte yandan Gazze üzerindeki abluka da bütün şiddetiyle devam ediyor. 15 yıldan beridir devam etmekte olan ablukadan dolayı Gazze bölgesindeki ahali arasında yoksulluk oranı %85'in üzerine çıkmış durumda. Gençlerin %65'e yakın bir kısmı işsiz.

İşgalci siyonistlerin bu derece cüretkar olabilmelerinde ise Arap dünyasındaki ihanet rejimlerinin birtakım basit çıkar hesaplarıyla onunla ilişkileri normalleştirmeyi kabul etmelerinin büyük rolü var. Ne yazık ki bunların arasına son olarak, yarı cunta hükümetinin iktidarı ele almış olduğu Sudan da katıldı.